Periostīts – periosta iekaisums. Abscess – norobežots strutu sakopojums, kas rodas iekaisuma rezultātā. Sejas un žokļa apvidū abscess veidojas komplicētas zoba slimības dēļ. Par abscesa iemeslu var kalpot tonsilīts, mutes dobuma gļotādas bojājums u.c.
Zobu slimības
Gingivīts
Gingivīta attīstīšanas cēlonis ir mutes dobuma higiēnas neievērošana. Profilaktiskajos nolūkos rekomendē regulāri kopt mutes dobumu un apmeklēt stomatologu/zobu higiēnistu mīksta aplikuma un zobakmeņu likvidēšanai.
Zobakmeņi
Regulāri nekopjot mutes dobumu mīkstais zobu aplikums pārkaļķojas un pārvēršas par zobakmeni, kas bojā apkārtējus audus. Zobakmeņiem ir raksturīga gaiši dzeltenā vai tumši brūna krāsa.
Zobu kariess
Kariess ir slimība, kas izraisa zoba cieto audu (emaljas, dentīna) demineralizāciju un bojāeju, kam seko dobuma veidošanos. Zobu kariess ir viens no biežāk sastopamajiem zobu bojājumu veidiem. To izraisa cilvēka mutes dobumā esošās baktērijas, kas patērē ogļhidrātus, galvenokārt cukurus, kuri ar pārtiku nonāk cilvēka mutes dobumā.
Zoba cista
ir hronisks iekaisuma process zoba saknes apvidū, kas attīstas pēc komplicētas zobu slimības. Zobu cistām ir tendence palielināties apjomā un spiest uz apkārtējiem audiem. Šī procesa rezultātā veidojas deformācijas. Bieži vien cistās attīstās svaigs iekaisuma process, kurš var iesaistīt žokļa kaulu, mīkstus audus ar sekojošo osteomielīta attīstīšanos.
Parodontoze
Parodontoze ir slimība, kas skar smaganas. Smaganu pietūkumu, sāpīgumu, asiņošanu; Strutu izdalīšanos no smaganu “kabatām”; Zoba kakliņa un saknes atkailināšanos; Zobu kustīgumu. Profesionālu parodontozes ārstēšanu veic stomatologs ar invazīvu vai neinvazīvu metodi.
Pulpīts
Pulpīts ir zoba pulpas iekaisums, kas ir zoba kariesa komplikācija.
Stomatīts
Stomatīts ir mutes dobuma gļotādas iekaisums, kas raksturojas ar smaganu asiņošanu, gļotādas pietūkumu, aplikumiem. Par etioloģiskiem faktoriem kalpo nesen lietotā antibakteriālā terapija, mutes dobuma nosacīti patogēnas mikrofloras savairošanās. Stomatīts mēdz attīstīties pēc gļotādas ķīmiska, termiska vai fizikālā bojājuma. Tomēr biežākais stomatīta cēlonis ir infekciozās etioloģijas.